Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
In a race, there are 100 bikes, consisting of yellow and green bikes. The average speed of all the bikes is 35 km/hr. The average speed of the yellow bikes is 55 km/hr, and the average speed of the green bikes is 30 km/hr. How many of the bikes are green?

A50

B80

C65

D70

Answer:

B. 80

Read Explanation:

Let the number of green bikes = x
Then yellow bikes = 100 − x

Using weighted average:

55(100−x)+30x100=35\frac{55(100 - x) + 30x}{100} = 35

55(100−x)+30x=350055(100 - x) + 30x = 3500

5500−55x+30x=35005500 - 55x + 30x = 3500

5500−25x=35005500 - 25x = 3500

25x=200025x = 2000

x=80x = 80

Answer: 80 green bikes


Related Questions:

Three red lights on the same road start blinking at the same time and blink repeatedly after every 4, 6 and 8 minutes, respectively. How many times will they blink together in an interval of 3 hours, excluding blinking together at the starting moment?
The largest number that can divide 147,183 and 271 leaving remainders 11,13 and 16, respectively, is:
2 / 3, 4 / 9, 5 / 6 ഇവയുടെ lcm കാണുക
The smallest natural number which is divisible by 11, 6, 55 and 9 is:
LCM and HCF of two numbers are 168 and 14 respectively. If one of the numbers is 42, then find the other number.