Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
Find the time taken by 180 M long train running at 54 km/hr to cross a man standing on a platform ?

A4 seconds

B12 seconds

C30 seconds

D15 seconds

Answer:

B. 12 seconds

Read Explanation:

  1. Understand the Scenario:
    When a train crosses a standing man, the distance it needs to cover is equal to its own length.

    • Distance=180 metres\text{Distance} = 180\text{ metres}

  2. Convert Speed from km/hr to m/s:
    To match the distance in metres, convert the speed by multiplying it by 518\frac{5}{18}:
    Speed=54×518=3×5=15 m/s\text{Speed} = 54 \times \frac{5}{18} = 3 \times 5 = \mathbf{15\text{ m/s}}

  3. Calculate Time:
    Use the standard time-distance formula:
    Time=DistanceSpeed\text{Time} = \frac{\text{Distance}}{\text{Speed}}

  4. Time=18015=12 seconds\text{Time} = \frac{180}{15} = \mathbf{12\text{ seconds}}


Related Questions:

A train overtakes two persons walking along a railway track. The first one walks at 5.4 km/h. The other one walks at 10.8 km/h. The train needs 5.1 and 6.8 seconds respectively to overtake them. What is the speed of the train if both the persons are walking in the same direction as the train?
ഒരു മണിക്കൂറിൽ 72 കിലോമീറ്റർ വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന തീവണ്ടി ഒരു സെക്കൻഡിൽ എത്ര ദൂരം സഞ്ചരിക്കും ?
പ്ലാറ്റ്ഫോമിൽ നിൽക്കുന്ന ഒരാളെ 72 km/h വേഗതയുള്ള ട്രെയിൻ 10 സെക്കന്റ് കൊണ്ട് കടന്നുപോകുന്നുവെങ്കിൽ 400 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു പാലം കടക്കാൻ ട്രെയിനിന് എത്ര സമയം വേണം? -
A 250 m long train overtakes a man moving at a speed of 7 km/h (in same direction) in 36 seconds. How much time (in seconds) will it take this train to completely cross another 415 m long train, moving in the opposite direction at a speed of 82 km/h?
100 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ 20 സെക്കന്റിൽ ഒരു പാലത്തിലൂടെ കടന്നു പോകും, ആ ട്രെയി നിന്റെ സ്പീഡ് 10 m/s കൂട്ടിയാൽ ട്രെയിൻ പാലത്തിലൂടെ 10 സെക്കന്റിൽ കടന്നു പോകും. അങ്ങ നെയെങ്കിൽ പാലത്തിന്റെ നീളം എത്ര?