Challenger App

No.1 PSC Learning App

★
★
★
★
★
1M+ Downloads
Two trains , each 180 m long , are moving towards each other on parallel tracks at speeds of 50 km/hr and 70 km/hr. In how many seconds will they completely cross each other ?

A10.4

B10.8

C10.2

D10.6

Answer:

B. 10.8

Read Explanation:

Since the trains are moving towards each other, their relative speed is the sum of their speeds.

Relative speed

50+70=120 km/h50 + 70 = 120 \text{ km/h}

Convert to m/s:
120×10003600=33.33 m/s120 \times \frac{1000}{3600} = 33.33 \text{ m/s}

Total distance to be covered

180+180=360 m180 + 180 = 360 \text{ m}

Time taken

Time=DistanceSpeed=36033.33\text{Time} = \frac{\text{Distance}}{\text{Speed}} = \frac{360}{33.33}
Time=10.8 seconds\text{Time} = 10.8 \text{ seconds}


The trains will completely cross each other in 10.8 seconds


Related Questions:

240 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടിക്ക് പാതവക്കിൽ നിൽക്കുന്ന ഒരു വ്യക്ഷത്തകടന്നുപോകുന്നതിന് 8 സെക്കന്റ് വേണം. എങ്കിൽ 600 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു ഫ്ലാറ്റ്ഫോം കടക്കാൻ ആ തീവണ്ടി എത്ര സമയമെടുക്കും?
400 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടി എതിർ ദിശയിൽ നിന്ന് ഒരു സമാന്തര പാതയിലൂടെ മണിക്കൂറിൽ 60 കിലോമീറ്റർ വേഗതയിൽ സഞ്ചരിക്കുന്ന 300 മീറ്റർ നീളമുള്ള ഒരു തീവണ്ടിയെ മറികടക്കാൻ 15 സെക്കൻഡ് എടുക്കും . നീളമുള്ള തീവണ്ടിയുടെ വേഗത മണിക്കൂറിൽ എത്രയാണ് ?
160 m നീളമുള്ള ഒരു ട്രെയിൻ 3 മിനിട്ട് കൊണ്ട് 840 m നീളമുള്ള ഒരു തുരങ്കം കടന്നാൽ ട്രെയിനിന്റെ വേഗത എത്ര ?
A train of length 150 meters took 8 seconds to cross a bridge of length 250 metres. Time taken by the train to cross a telephone post is :
A 340 m long train crosses a man walking at a speed of 4.5 km/h in the opposite direction in 6 seconds. What is the speed (in km/h) of the train?